Kłos Przenicy
Piwo pszeniczne warzone w stylu Hefe – Wizen serwujemy naszym gościom od początku istnienia browaru. Cieszy się niezmienną popularnością klasując się zaraz obok Pilsa. Jak sam styl nakazuje, stosujemy zasyp słodu jęczmiennego i pszenicznego, przy czym ten drugi ma ponad 50% udział. Najlepiej smakuje rozlewane jako względnie młode, świeże piwo. Dzięki czemu charakterystyczne dla tego stylu aromaty goździkowo – bananowe są wyraźnie wyczuwalne. Duże nasycenie dwutlenkiem węgla, pienistość oraz drożdżowe zmętnienie, to cechy które wyróżniają to piwo na tle innych, dostępnych w naszej ofercie.

Szyszka chmielu - Pils
Jest piwem dolnej fermentacji , nazwa pochodzi od miejscowość Pilzno w Czechach gdzie w XIX wieku opracowano oryginalną recepturę. Produkowane wyłącznie ze słodu pilzneńskiego. Najlepiej smakuje w ciężkim kuflu. Charakterystyczny goryczkowy i jednocześnie wyrazisty rześki smak sprawia, że piwo ma wielu zwolenników . Pils ma wyższą zawartość goryczy od lagera. Im dłużej leżakuje tym bardziej jest klarowne. Z długim leżakowaniem czasem jest jednak w Browarze Rynek problem, bo bardzo szybko znika z leżaka. To niewątpliwie świadczy o jego popularności wśród koneserów.



 

Składpiwa

Prawdziwe piwa od setek lat powstają z chmielu, słodu, wody, drożdży.

Dobre piwa wymagają doskonałych surowców i browarniczego kunsztu. Cztery podstawowe surowce nadają mu cech przypisanych doskonałym piwom.

Słód jęczmienny – ciało piwa dostarcza mu pełni smaku i delikatnych karmelowo miodowych nut.

Chmiel -czyli dusza daje wytrawną idealnie zrównoważoną goryczkę i aromat.

Woda – jej jakość zawdzięcza krystaliczny smak i doskonałe zrównoważenie wszystkich cech.

Drożdże zaś to życie, które sprawia że piwo syczy przyjemnie podczas nalewania i picia.

 

Golden ALe
Inspiracją do uwarzenia tego gatunku piwa była praca naszego Piwowara, którą wykonywał na angielskim browarze w miejscowości Gloucester. Piwo to należy do stylu British Golden Ale i powstało pod koniec XX wieku. Było próbą odparcia inwazji europejskich lagerów na Wyspy Brytyjskie. Nasz Golden Ale uwarzony jest w ponad 95% ze słodu typu Pale Ale, czyli tak jak na angielskie piwa przystało. Pozostały zasyp to słód Carapils. Użycie nowofalowych odmian chmielu z Ameryki, Australii i Anglii, pozwoliły uzyskać niesamowicie orzeźwiające i pijalne piwo, które miało być letnią alternatywą dla naszego Pilsa. Jednak cieszy się on taką popularnością, że postanowiliśmy warzyć je dla Was cały rok.


 

Miedziane
Piwo Miedziane warzymy dla Was równie długo, jak piwo Pszeniczne. Na przestrzeni lat uległo drobnym modyfikacjom barwy, smaku i aromatu, by teraz przyjąć postać angielskiego Strong Bitter. Warzony głównie z udziałem słodu pale ale, karmelowego oraz amber. Nadają one głęboką miedzianą barwę oraz lekko karmelowo – słodową słodkość przełamaną średnią goryczka i smakiem chmielowym. Trafiły do niego dwie tradycyjne odmiany angielskiego chmielu, takie jak Bramling Cross oraz East Kent Goldings, nadające charakterystyczne dla Bitterów aromaty ziół, kwiatów, czy tytoniu.

Miodowe
Piwo Miodowe tworzymy na bazie Pilsa dodając do niego odpowiednią ilość naturalnego miodu wielokwiatowego. Idealne proporcje sprawiły nasze miodowe smakuje bardzo dobrze, jest pijalne, nie przysłaniając się zbytnią słodyczą.